Akillica tasinma – i

Eskiler der ki: “üç taşınma bir yangına bedeldir”.

O zamanlar nakliye at arabalarıyla, yollar desen asfaltın a’ si yok, çakır çukur.. hele ki züccaciye az bulunur ve pahalı… Üçüncü tasinmada ev eşyası yandı bitti kul oldu say..

üstelik tasinma stres değeri herzaman yüksek. masrafi ayri,   hazırlanması ayri, yerleşmesi ayri, çocukların tam da kudurmak için uygun ortamı bulması ayri dert.

Girişten de anlaşıldığı üzere, tasindim ve bu konuda tecrübemi de yazmak istiyorum. Peşinen: Allah cümlemize gule gule, ağız tadıyla oturmayı nasip etsin.

*-*-*-*
Taşınmadan once; ehliyet kursu motor dersi hocamızın önerdiği gibi: once niyet etmek gerekir..
Ev arama bulma, satin alma/kiralama, yeni evin tadilatı, tezyinatı, boyası, perdesi  vb kısımlarını baska bir yazıya rezerve edip, bugun sadece toparlanma işine ayırıyorum bu yazıyı.

image

Madde biiir: temiz,  saglam, yeterli sayıda ve uygun boyutta koli tedariki..
 Cevrenizde market ya da toptancı bir yer varsa, öncelikle onlar ilk soracağiniz kaynaklar. Ben kolilerimin cok büyük miktarını kolici.com‘dan edindim. (sitelerindeki pratik bilgileri de oneririm, bir goz atin) Zümrütevler’deki şubeden aldıklarım doğal olarak internetten aldigim ve ucretsiz olarak kapina kadar teslim edilenlerden daha ucuza geldi. Daha büyük bir arabam olsaydi super olacakti.. Neyse.
Miktar verecek olursak, yaklaşık ikiyuz adet koli kullandım. Bunların yarısı sagdan soldan ucretsiz temin ettiklerim. Bu miktarın yüzde kırkı da kitap kolisi olarak alındı. Cok kitabımız var.  Siz durumunuza bakıp sayıyı hesaplayın. Fazlasi zarar etmez.

****** En bastan;  buzdolabınızın içeriğini koyacağınız kolileri kenara ayırın. Buzdolabı en sona kalan malzeme ve en iyi koliler seçilip  kullanılınca, yiyecekleriniz için geriye yırtık pırtık iğrenç koliler kalıyor.

 Gelelim boyut meselesine. Eşyalarınız arasında bizimki gibi esas kalemi bol miktarda kitap oluşturuyorsa, 40*30*30 koliler en uygun boyut.  Kitaplar cok ağır çekiyor. Koliyi taşımak bir dert oluyor. Istifi de zor.. Kolinin temizliği ve sağlamlığı da cok önemli.  Koli içinize sinmiyorsa, eve getirmeyin.. İstiflemek için kolilerin üst ve alt kapaklarını açın, yassıltın ve mesela onar onar bantlayın. Koridora yığabilirsiniz, üzerine basar geçersiniz artık. Koli kurarken, önce altını, soldan sağa ve yukarıdan aşagı her iki yönde ücer kere bantlayın. İçi dolduktan sonra üstü ikişer kere de bantlasanız olur. Kolileri aşırı doldurmayın, üstü bombe olmasın, istiflerken tepenize yıkılır.

Madde ikiii: Ek malzemeler.
Koli ile iş bitmiyor.

Bize oniki adet koli bandı (ucuz marka tercih etmeyin, rezil oluyorsunuz),

bir adet “dikkat kirilacak esya” yazili  koli bandı (kirilacak esya kolilerini kapadiktan sonra bir boy da bundan yapistirdim),

bant makinesi (elzem gercekten),

bir top ince ambalaj şiltesi (pis gazete kağıtları her şeyinizi boyuyor ve cok da darbelere dayanıkli, mukavim bir malzeme olmadığından, hüzünlü sonuçlar çıkıyor ortaya, bu iyi bir yatırım, bir kayık tabak fiyatina mükemmel koruma),

kirmizi renkte bir koli kalemi(board marker/markör),

bir top da büyük boy streç film kullandım.

image

(ambalaj şiltesi)

Madde uuuc: koli sınıflandırmak

Kirilacak esya, cam, tabak canak icin abartili koliler yapmayin. Cam esya da ağır çekiyor, eğer koliniz cok ağır olursa taşımayıp alttan aciliyor ve şangirt…40*30*30 bu konuda da ideal.
Bardakları, fincanları tek tek sarin.

image

image

tabaklar icin şerit kesin, Bir ucuna ilk tabağı koyun, şeridin ucunu üzerine örtün, bir tabak daha.. Kat kat.

image

image

Madde dooort: önce en az ihtiyacınız olan eşyaları kolileyin
Bardaklardan degil mesela bufedekilerden baslayin.

image

Ve madde beesss:kolilerin üzerini yazin

image

Kapatır kapatmaz ve detayli olarak. “nasil olsa anlarım” diyerek kısaltma yapmayın, kalemi cimri kullanmayın. Yeni evde hangi odaya gidecek, icinde ne var, kaçıncı koli. Yerleşirken bana dua edersiniz. Borcamların ikinci kolisini hala bulamadim.. [guleni doverim]

Ek maddeler:

 • bana verilen ogutlerin aksine ben toplanirken degil yerlestirirken attim gereksizleri.
 • Strec film bir harika.

image

(ortasından oklava geçen streç film, kullanımı ekstra pratikleşiyor. tutturabileceğiniz biri yoksa, birbirine sırt çevirmiş iki sandalye arasına yerleştirin…)

Tava tencereleri sar, tangirdamadan ve tertemiz ulassin.

image

Sampuandan ketcaba, sarmala, bir damla dökülüp saçilmadan yerine erişsin.

image

Mutfak gereçlerini sar, tost makinesi, mikser her birsey sahane naklolsun.

Cekmecedeki kaşık kutusunu hop sar, götür yeni çekmeceye her bir cay kasigi yerli yerinde olarak koy.

Hattaaaa, yatakları sar! Hijyenik bir şekilde gelsin yerini bulsun. En şahane fikrim buydu taşınma sırasında.

image
 • bunu da ek yapayım: gömlekleri ve önemli kıyafetleri elbise torbasına geçirdim. noolur noolmaz.
image
Son bir not: efendim, herşeyi hallediyormuş nakliyeciler, herşeyi topluyorlarmış, yeni eve yerleştiriyorlarmış, hiç bir şeye elini vurmuyormuşsun, niye zahmet çekmişim?? Bennn-assslaaa-nakliyeciye-toplatmam.
a) İki kamyon esya cikti evimden. Şaka değil.. Gerçekten iki adet kamyon taşıdı. Ben günlerce edebiyle topladim, kutuladım… nakliyeci dediğin hokkabaz mı bu kadar eşyayı bir saatte toplasın?? imkansız. Beş gün sürer o zaman taşınmak…
b) O kadar eşyayı bi de adamların topladığını, her bir şeyciklerimi elden/gözden geçirdiklerini (kötüye çekmeyi sevenlere not: değil kitaplarımı, çay bardaklarımı bile elletmem kimseye) üstelik de o pis silindirlere, bidonlara konduğunu düşünemiyorum.

İşte nasıl toplandığımın kısa hikayesi….

To be continued…

Reklam

15 Yorum

Filed under ben yazdım, ev işi, icatlar, severim paylasirim, taşınmak

15 responses to “Akillica tasinma – i

 1. besa

  deneme deneme 1 2

  Beğen

 2. besa

  İpekçim, yeni evinizde güle güle yaşayın.

  4 kere taşınmış biri olarak bu konuda deneyimli ve çok pratiğim. son seferinde Gerze’deki evi toplayıp depoya yerleştirdik, bir yıl sonra o eşyaları tıra yükleyip ist.a yolladılar. gerçekten çok iyi paketlemişiz ki 12 saatlik yoldan sonra bile kırılan, dökülen, bozulan hiçbir şeyimiz yoktu.

  kocamın çalıştığı fabrikadan envai çeşit boyda ve sınırsız miktarda koli aldık. dediğin gibi kitapları daha küçük kolilere yerleştirdik. çünkü ilk taşınmada büyük koli seçmiştik, taşıyanların canı çıkmıştı. ben en çok kırılacak eşya paketlerinden çıkan, üzeri hava dolu minik baloncuklarla bezenmiş naylon ambalajı sevdim. 2 metre eninde büyük bir top olarak almıştık. mobilyaların çoğunu onunla sardık. süper oldular. o bitince de streç filme geçtik. koltuklarımızı bile streçlemiştik:)

  kolilerin üstüne uzun uzun içinde neler olduğunu yazdık. sonrasında çocuklar her kolinin üstüne resim yaptılar:) bütün koliler rengarenkti. oturduğumuz yer, yeni bir yerleşim yeri. dolayısıyla ilk dönem sürekli birileri taşınıyordu. hiçbirinde bizimki gibi süslü koliler yoktu:) çocuklar buna bayıldı.

  ilk taşınmamda kolilerin üstüne sadece içinde nereye ait eşya olduğunu yazmıştım. “mutfak gibi”. ama yerleştirirken çok zorlandım. aradıklarımı bulmam günler sürdü. son seferinde kolilerin üstüne detaylı bilgi yazdığım için çok kısa sürede evi yerleştirmiştim.

  Beğen

 3. besa

  resimlere bakınca şimdi aklıma geldi:) çok büyük boyda poşetler almıştım. yataklarımızı o poşetlere geçirmiştim, çok iyi olmuştu

  Beğen

 4. Mörfi amcam nasıl da bilir … (*) (**)
  Geçen taşınmada TEK akan malzeme Soya Sosu oldu. Minnacık şişe bir koli dolusu malzemeyi batırdı arkadaş..
  Bu taşınmada kırılan TEK malzeme: en değerlii 10 yıldır vitrinde duran surahi takımının bir bardağı oldu.. (zaten niye aldim, vitrinde niye durur bu şeyler bilmem…)
  Kör olur badem gozlu olur: Bu taşınmada obur evde unutulan tek sey: Tchibo’nun sac kurutma makinesi asacağı oldu. Alıp kullanmaya baslamadan once, onsuz gayet güzel yasamistim. Onsuz kalinca fon makinesi elime ayagima dolasir oldu :(( Tekrar satisa ciksa hemen alcam…
  Ara Allah ara: anahtarlar, tras makineleri, coraplar?? Getirdik abi bunlar nerede????

  (*) varsa bir seyin yanlis gitme ihtimali, yanlis gider. Birden fazla yanlis gidebilecek sey varsa, sana en cok zarar verecek sey yanlis gider.
  (**) Kapı anahtari mutlaka hangi elin doluysa o taraftaki ceptedir.

  Beğen

 5. Ahmet Çavdar

  bu blogdan öğreneceğim daha çok şey var. ara sıra blog geçmişinizi kurcalıyorum da. :)

  Beğen

 6. kaçıncı taşımamdı hatırlamıyorum ama 5 lt zeytinyağı yatağıma akmıştı. yok yatağın yenisini alamadık. hala da kullanıyoruz. hala da yağ veriyor. ne yağmış arkadaş ver ver bitmedi kaç yıldır

  Beğen

 7. sümeyye

  birkaç kez taşınınca insan tecrübeli oluyor galiba, ilk taşınmamda yanlış sıralama ile kolilemeye başlamıştım, evin tadilatı uzayıp da mevsim değişince perişan olduk, bir kısım eşyalar için nakliyeciye güvenmiştim, nasıl olsa yeni evde hepsini yıkayıp kullanacağım diye, misafir odasındaki takımlar gibi.. adamlar saçma sapan kolileyip bir de yeni yerde bir an önce boşalt da gidelim diye baskı yapınca iyice sinir oldum… ikincide sizinle aynı sistemi uyguladım, 70 koli kitap çıktı evden..önce onlar, sonra misafir odası, kullanılmayacak nevresim- kıyafet vs.. derken demonte edilip götürülecek eşya dışında hiçbirsey bırakmamıştım kolilemedik.. her kolinin üzerinde hangi odaya ait olduğunu ve içinde hangi grup eşya olduğunu yazdığım için yerleşmek de kolay oldu..kırılan iki eşya biri çay makinasının demliği- o da koliyi düşürdüğü için; ikincisi de bir reçel kasesi.. şükürler olsun.. bence yerleşmek için acele etmeden önce yapılması gereken birşey de adamlar eşyaları monte ederken başında beklemek, çünkü bir an önce bitirip gitmek için bazen vidaları vs. eksik takılyorlar, sonra yerleşirken elinizde kalıveriyor dolap kapagı ya da kulpu..

  Beğen

  • kesinlikle haklısın.
   zaten işten anlayan biri muhakkak başlarında durmalı.
   büttün gardrop kapaklarını saçma salak vidalayabiliyorlar..
   kapaklar ya açılmıyor, ya sürtüyor…

   Beğen

 8. 1. strec film candır, ben tatile çıktığımda bir 0 km kağıt havlu, tuvalet kağıdı ve strec film atıyorum bavula.Kağıt havlu otelde elimiz ayağımız, strec film ise daha toparlanırken kullanmaya başlıyoruz, orda da çeşitli işle için kullanıyoruz. mesela tunanın bezlerini ek bir torbaya atmak gerek, torba bulamadın, hoop strece sar, öyle at, lastik niyetine de kullanılıyor. şu an aklıma gelmeyen çeşitli şekillerde kullanıldı. Çok güzel bir malzemeymiş.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s