Anneannemden masallar -i- “Keçiyi içeri al”

Allah rahmet eylesin, anneannem çok güzel anlatırdı, ben hatırladığım kadarını, kendime göre anlatacağım: 

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde fakir bir kadıncağız varmış. Tek göz bir evi, minik bir ağılı bir de kümesi varmış. Eşi, üç çocuğu, bir ineği, bir keçisi, bir horozu üç de tavuğuyla yaşıyormuş… Ve felaket derecede de bunalıyormuş. Sürekli şikayet, sürekli dertlenme… “nasılsın?” demeye gelmiyormuş, kadın hemen “çocuklar da hasta, inek de huysuz, eşim de işsiz…..” diye başlıyormuş..

Derken bir gün, birisi kadına yukarı köyde yaşayan bilge bir dededen bahsetmiş. “ne derdin varsa ona anlat, hemen çözer” demiş. Kadın sevinmiş, almış bir sepet yumurta, bilgeyi ziyarete gitmiş.

Dağın tepesine yakınmış bilgenin evi. Havadar ve manzaralıymış ama kadın daha bilgeyi görür görmez söylenmeye başlamış…” ne uzak yere yapmışsın evini, çık çık geberdim, su gibi ter içinde kaldım…” diye.

Aksakallı bilge dede, anlamış kadının huysuzluğunu, ses etmemiş. Hediye sepetini almış, derdini sormuş kadının. Kadın nefes almış, “evimiz dar ve küçük, hem de…” diye başlayıp uzuuun uzun anlatacakmış ya, aksakallı dede, kesmiş sözünü… “derdin bu mu?” demiş, “bundan kolayı yok.. Hemen eve git, keçiyi eve al..”

Kadın şaşırmış, ama koskoca bilgeyi sorgulamak ayıp gelmiş. Eve gitmiş, keçiyi ağıldan çözüp eve bağlamış. Zaten dar olan ev bir de keçi kokmaya başlamış. Üç gün sonra kadın dayanamamış bilgeye koşmuş.. “aman efendi hazretleri ev dardı, bir de keçi girdi…” demesine kalmadan, bilge dede atılmış: “oh oh iyi, şimdi de tavukları al eve.. hadi koş”

Kadın şaşkın şaşkın eve dönmüş. Tavuklar kümes yerine evde gecelemişler o gece. Adım atılacak yer yokmuş, üstelik ev hem keçi hem tavuk boku kokmuş..

İki güne kadın dar atmış kendini bilgeye.. Ağzını açamadan bilge uzaktan seslenmiş: “Horozu da al eve, horoz dışarda kalmasın”

Kadın ağlamaklı, eve dönmüş, horozu buyur etmiş içeri… Artık koku bir yana, horoz evdeki herkese gaga atmış, gagalayamadığını mahmuzlamış; pırrr çırpınıp her yeri tüy toz içinde bırakmış; keçiye sataşmış, keçi çocuklara tos atmış; çocuk sofraya takılmış, yemekler ekmekler ortaya saçılmış; bir vaveyla ki o kadar olur. Adam sabah ezanı evden fırlamış, daha evvelden beğenmediği bahçıvanlık işi varmış bir tane, onu kabul etmiş, o gün başlamış işe…

Sabahı zor etmiş kadın, daha kapıdan çıkmadan bir çocuk gelmiş avluya, “bilge dedenin selamı var, bugün de ineği alacaksınız eve” demiş gitmiş.

İnek de girince, kapıyı zor kapamışlar o gece. Değil yatak serip yatacak, evde ayakta duracak yer kalmamış. Koku bir yana, gürültü kıyamet dayanılır gibi değilmiş. Huzur kalmamış, herkes ağlamaya bağrımaya başlamış…

Gün doğar doğmaz bilge dede kapıdaymış. “çıkar kızım ineği” demiş, gitmiş.

İnek ahıra geçince ev gözlerine kocaman gözükmüş. Diğer hayvanlar artık o kadar göze batmamış ama rahatsızlık bayağı azalmış sonunda.

Üç gün sonra dede haber salmış: “tavuklarla horozu da çıkarsınlar”

Ev bir kat daha genişlemiş, büyümüş… Eve bir huzur gelmiş, herkesin yüzü gülmüş…

Bir hafta sonra kadın kendi elleriyle sağdığı inek sütünden yoğurt, keçi sütünden de peynir yapmış, dedenin yanına varmış.

Dede gülerek karşılamış kadını. Bir süre sessiz sessiz manzaraya bakmış, huzurun tadını çıkarmışlar..

Bilge dede, “keçiyi çıkar artık” demiş. Kadın sevine sevine eve dönmüş, keçiyi ağıla bağlamış, evi silmiş süpürmüş, çocuklarla saklambaç oynamış, eli kolu sebze dolu gelen eşini gülerek karşılamış.

Ev saraylardan güzel, kırk odalı hanlardan geniş gözüküyormuş gözlerine. Hem evde hem içlerinde bir rahatlık bir huzur başlamış ki o kadar olur. Artık kimse hiç bir şeyden şikayetçi olmamış, şükrederek yıllarca mutlu mesut yaşamışlar.

Masal da burda da bit-miiş.

Ailemizde bu masala sık sık referans verilir. 

* Haline şükretmeyi bilmeyen, keçiyi içeri alsın…

** Bir dertten kurtulma arefesinde: “hele bir keçiyi de çıkarayım” 

Reklam

13 Yorum

Filed under çocuk, ben yazdım, kültür, severim paylasirim

13 responses to “Anneannemden masallar -i- “Keçiyi içeri al”

 1. süper bayıldım. şimdi bastırıp eve gidince buzdolabına asacağım:)))

  Beğen

 2. bunu nasrettin hoca hikayesi diye biliyordum ben.

  Beğen

 3. Türkce’ye “Nohut oda Bakla sofa” adiyla cevrilmis bir Julia Donaldson Axel Scheffler kitabidir ayrica. Fakat ben bunun anneannelerin anlattigi eski hikayelerden oldugunu bilmiyordum, ögrenmis oldum, mutlu oldum. Tesekkürler :)

  Beğen

 4. seabell

  Harika hikaye bayildim. bu eski hikayeleri derlemek, kaybetmemek lazim. Anneannemin anlattigi boyle birkac hikaye vardi ama kiminin basini kiminin sonunu unuttum gitti. Bu hikayeyi paylastigin icin tesekkurler. Hem kucuklere hem buyuklere yarar bir masalmis cidden. Anneannenin de agzina saglik.

  Beğen

  • Anneannemi alti ay kadar evvel kaybettik Sibel, ama tesekkurler iyi dileklerin icin.
   hatirladigin kadariyla yaz bana masallari, derlerim ben, buyuk ihtimal biliyoruzdur.. toplar yazariz… masallar önemlidir..
   ufak capta bir masal kitabi kolleksiyoneriyim bu arada, nacizane..

   Beğen

 5. seabell

  Seninkine de benimkine de okumam sart oldu simdi. Allah ikisine de rahmet eylesin. Ben yemek tarifi toplama projesi baslatmistim ama bu masal isi bayaa buyuk lokma olurdu. Masal kitabi tavsiyelerini bekliyorum. 4 yasindaki ogluma Turkiyeden birsuru aldik, iyisi de var ama ne yazikki yarisi vastin altinda kitaplar. Benim oglan buyumeden derlemen lazim bu kitabi.

  Beğen

  • Masal kitabı olarak, modern masallardan en çok http://www.ucanbalik.com.tr/index.html ucanbalik yayinlarini oneririm.
   Hem baskı, resimler kaliteli, hem dil akıcı ve öğretici..

   Klasik Türk masalları için Eflatun Cem Güney, elbette.

   Çocuğa kitap alırken, mutlaka otur oracıkta beş dakika oku bitir kitabı. İçine sinerse al. Patates satar gibi kitap satmaya çalışan kitapçılardan hoşlanmıyorum…

   Oğluna öpücük yolluyorum, derleme icin yollayacagin masallari bekliyorum.. yazalim bir kitap…

   Beğen

 6. Geri bildirim: Anneannemden Masallar -v- “Geçinene geçim çok” | A Blog Daire 6

 7. Geri bildirim: Anneannemden Masallar -iv- Arifin Tarifi | A Blog Daire 6

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s