E faturaya geçene kadar E bem sıkıldı.

Arkadaş bu kadar darmadağın bu kadar hesapsız kitapsız bir iş nasıl olabilir? Sıkılmayacak gibi değil. e-defter sistemine girebilmek için tarih olmuş olan 32 bitlik java gerekiyor. Oradaki işlemler için akla karayı seçiyorsunuz ve bir şekilde kendinizi kaydediyorsunuz.

Bitiyor mu? asla. Bu zıkkım defteri kendiniz tutamayacağınız için; ancak kendinizin defterine ulaşabilmek için de sizin siz olduğunuzu kanıtlamanız gerektiğinden; ve bilhassa e-imzanızı bir başkasına veremeyeceğinize göre, mali müşavirinize mali mühür’ünüzü vermeniz gerekiyor.

Hiç mali mühür almadıysanız işin tatlı kısmı yeni başlıyor. e-imzayı gidip özel bir şirketten şak diye aldım, negzel. mali mühür tübitak tarafından yapılıyor. mali mühür yerine mani mühür diyesim var.

kamusem/kamusm diye bir sayfa üzerinden ilerliyorsunuz. kamu sertifikasyon merkezi. mali mühür sayfasında formu dolduruyorsunuz. sonraki bir sayfada kartla ödeme de yapıyorsunuz, iki üç güne kargoya veriyorlar. verdikleri kargonun adı agt. aynı gün teslim’in kısaltması aslında.

teslim edilmiyor.

eski “aktif dağıtım” olduğundan şüpheleniyorum. neyse bu adamlar size bi takip kodu verip on gün kadar da bekletip mali mühürünüzü size veriyorlar.

O mühür o şekilde işe yaramıyor çünkü bilgisayara oturup üç beş şey daha indirip aktivasyon yapmanız gerekiyor. Bu üj bej şeyden biri yine antik Java ama bu sefeeer sürpriiiz : 64 bit olanı. Çünkü neden olmasın?

Teknik olarak şuradan başlayın: Kamusm

Şu sayfadan AKİS, buradan size gelen mali mühür kart okuyucunun sürücüsü, son olarak 64 bit java indirip kurun. Sinirlenmeyin.

Daha şifre alacaksınız. Onun için de “Kamu SM Mali Mühür uygulaması” indirip kuracak, çalıştırıp kendinizi ispatlayacaksınız.

Bitti mi? yesitiz. e-defter işlemlerini hiç bilmiyorum Allah muhasebecilere yardım etsin.

Reklam

4 Yorum

Filed under internet, saçmasapanlıklar, şikayetlerim

4 responses to “E faturaya geçene kadar E bem sıkıldı.

 1. gravyer

  Çok beğendim. twitterda paylaşmak istedim ama I harfleri İ çıkınca caydım.

  Beğen

  • Hehe. Paylas benim uzerime at “terbiyesiz kadin aaa” dersin
   ;)
   Harbi çok beter 2 hafta gecirdim. Herseyimi online hallediyorum bu kadar daginik ve çözümsüz yazilim olamaz.
   Ver “getir”i, “enpara”yi kodlayana, tertemiz halletsin.

   Beğen

 2. Mali Müşavir olarak bu işten nefret ediyorum. Hiç bitmiyor koşturmaca. Teknolojinin ilerlemesi kolaylık getirirken yanında ekstra iş yükünü de getiriyor. Ve E defter kabusum.

  Beğen

  • haklısınız sizin için “güya” kolaylık ama o kadar derme çatma bir yazılım kumkuması ki ister istemez soğuyor insan. Eczane SGK yazılım da öyle. hiç kullanıcı dostu olmadığı gibi, mesela reçeteyi yazan doktora bir mesaj çekerek halledebileceğiniz bir işlem için hastayi taa hastaneye geri gondermek gerekiyor.
   olmaz boyle

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s