Sabun-Aldım/sa-bunaldım..

Ben doğduğumda ultrason yoktu. Kadınlar hamilelik boyunca heyecan çeker, bütün bebek ürünleri sarı, yeşil, mor, beyaz örülür, gerekirse son dakikada üzerine pembe/mavi süsler eklenerek kız-erkek bebeğe çeyiz yapılırdı.

Göbek yuvarlaksa kız, sivriyse erkek bebek vardı, hamile ekşiye aşeriyorsa kızı tatlıya aşeriyorsa oğlu olacaktı. Erkek bebek bekleyenin iyice güzelleştiği ama kız bebeğin annenin güzelliğini alıp çirkinleştirdiği anlatılır, çaktırmadan altında makas ve bıçak olan mindere oturtulan gebenin altındaki makassa kız bebeği olacağına inanılır; 9 ay boyunca milletin gebelik hikayelerini dinlemekten bayım bayım bayılırdı insanlar.

O yüzden de bütün o süre boyunca hem kız hem erkek ismi düşünürdü aile. Takvim arkaları okunur, gazeteler taranır, rüyalara yatılır, kurandan sayfa açılır olmadık işler yapılırdı.

Erkek doğsaydım benim adım Mert’ti mesela.

Ya arkadaş ben Dede Korkut’un torunu değilim ki.. İsim veremiyorum. Kendi çocuğuma isim koyamadım ben. İlkini son haftasında kadın doğumcum önerdi, ikincisini de babası buldu. Kedileri de eşim adlandırdı. Oh kekâ.

Şimdiii, elimde isimlendirilmesi gereken bir iş var. Far tutulmuş tavşan gibi kaldım. Sabun imal ediyorum, ama adı yok. Kart bastırcam, ambalaja yazcam, sabun üzerine damga bascam. Bir ad lazım.. Bir ad! Bir ada krallığımın yarısı.

Gece gündüz düşünmekten bir hal oldum. İki üç tane vasat isim buldum onlar da zaten kullanımda olan isimler. Biri benden önce düşünmüş o kadar da orijinal değil. Normal. (bu sabah çatlamak üzereyken içlerinden birine mail atıp adını satın almayı mı teklif etsem diye düşündüm) İpekagtöyle de o kadar zor ki.. tamam benim atölyem de.. olmadı. bariz yani. bu isimle satış mı olur? CNC mi neyim tam olarak?

Yani özetle. Piyasayı duman edeceğim etmesine de, tikine turamayrum!

Hayrınıza bana bir isim bulun arkadaşlar!! Kreatif yönü kuvvetli bir babayiğit çıkar da isim korsa, bi kutu sabun hediyemdir.

Hofff..

 

Türkçe olacak, catchy olacak, mümkünse sabunla köpükle ilgisi olacak. Şeeyle logoya bastın mıydı göz alacak bir isim . yar bana bir isim medeeet!

Reklam

13 Yorum

Filed under alışveriş işleri, internet, sabun, soruyorum

13 responses to “Sabun-Aldım/sa-bunaldım..

 1. hudayiozcelik

  Sayın Hocam. Saygıdeğer yazarım. Sen ne de güzel yardım isterken hikayeler kurgular ve gerçek yaşamdan alınmış anılarınla bize yaklaşıyorsun. :) Senin için bir kaç şey düşünüp tekrar yazacağım. Umarım aydınlanırsınız. Esen kalın.

  Liked by 1 kişi

 2. hudayiozcelik

  İpek Hanım. Soft= Yumuşak demek ve sabunla da alakalı olabilir. Ama biraz “Soft” ismini süslemek gerektiğini düşünüyorum. Misal “Softsa” “Softi” “Sofya” bu tarz bir şey olabilir.
  -Sanırım düşünmeye devam :)

  Beğen

 3. Longislander

  How about “İpekiş sabun”
  Ne deyusun?

  Beğen

 4. Esmeray Bilgiç

  İpekçe

  Beğen

 5. Halime

  Pekpak, pakipek sabun, safipek sabun. En iyisi ilki gibi. Düşünüyorum hala. Laf aramızda isim vermeyi çok severim.

  Liked by 1 kişi

 6. Esmeray Bilgiç

  ipeksi

  Liked by 1 kişi

 7. Bezen

  semime (eski dilde guzel kokulu sey demekmis)

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s