Nerde galmıştıg? Pisleksi

Disleksi etiketini takip ederek önceki yazılara ulaşabilirsiniz.

 

Rapor. Aldım.

Verilen tarihte Heyet Salonunun girişinde toplanan 100’den fazla insan vardık. “Önce çocuklar alınacak” denildi ve iyi de edildi. Kesinlikle farklı günlerde girmeli çocuklar heyete. (hatta girmemeli.. gereksizliğin daniskası)

Adımız okundu, salona alındık. 30 kadar hekim bir masa etrafında. Heyecandan pek de bakamadım. Tonton bir hekim bey oğluma adını, yaşını, okula gidip gitmediğini, matematiğinin iyi olup olmadığını sordu. Oğlum “iyi” dedi doktor bey de “daha iyi olsun o zaman” deyip “hadi bakalım” diyerek bizi saldı.

Hepsi bu. Oley. ee? Ee’si “Cumaya kimliği olan biri gelip alsın” orrayt.

Cuma günü sabahtan gittim. Sinirlenmiycem. Telefonum ful şarj, kulaklığı taktım, en sevdiğim müziklerimi dinliyorum…

Buyur… Çocuğun kimliği demek istemişler. Allahım. Acıdı adam halime “iyi senin kimliği ver” verdim. “Ehliyet olmaz” Niye lans? TC var her bişey var yeni değiştirdim sayılır. Rica minnet onu da kabul ettirdim. İki nüsha iki yaprak rapor tarafıma imza karşılığı teslim edildi.

Uçarak çıkacağım oradan da.. biter mi? Bitmeeeez. Bu sefer adama sordum “şimdi n’apam?”

“İmza odasına in.”

“ee”

“4 kopya yaptır, aslı gibidir yaptırıp imzalat. Her yere vereceksin raporu lazım olur”

Ya Allah.

İmza odasında fotokopi olmadığı, iki sokak ilerideki medikalde çektirmem gerektiği buyruldu.

Yallah. Koş İpek. Gittim çektirdim geldim.

Şarj yarıya indi.

İmza odasındaki abiye teslim. Abi “yarım saate çıkar gel al” der demez. “işim var benim geç kaldım nerde bu imzalayıcı ben götüreyim” şeklinde zırlandım.

olmazmış. olmadı.

yarım saat sonra döndüm. Evrak tamam. Koydum çantaya.. Çıktım.

 

Üzerimden yük kalktı.

{Rapor iki yıllık.. eski yazılara -1- yazmış olabilirim affola. }

 

Bir saçmalığa bağırıp çağırmak istiyorum. İmza odasında – fotokopide-tekrar imza odasında ve yarım saat de bir yerlerde bekletilmemin hesabını sormak istiyorum. Bu raporu hazırladınız ya Cumaya kadar, İKİ değil ALTI sayfa çıktı alaydınız da aslı gibidirini de peşinen yapıp vereydiniz ya bana? Nedir bu dandiklik?????  İnternete yükleyin ben printimi alayım istediğim zaman istediğim yerden.. Neden olmasın?? Vergi levhamı ya da ilaç raporunu şak diye döküm alabiliyorum bu da olur işte.

Sağlık bakanlığına yazacağım bu konuyu..

<3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3

Yolda şimdiki levelim olan Milli Eğitim Müdürlüğü’nün RAM denilen Rehberlik Araştırma Merkezi’ni aradım. Raporu aldım randevu istiyorum. Burada bir test yapacaklar, teste göre bu çocuğun okuması şu yazması bu, matematiği o diye tek tek belirleyecekler; nereden nasıl eğitim verileceğini, okulda alacağı desteği, özel eğitim merkezinden izlenecek yolu bildirecek sihirli yol haritası olan BEP Bireysel Eğitim Programı hazırlanacak. Keşke her çocuğa ilk günden şak diye yapsalar bu testi de herkesin kapasitesi belirlense…. Resmen kişisel kullanma klavuzu. Ya da bana öyle anlatıldı. El yordamıyla gidiyoruz işte.

Neyysse.. Telefonda randevu veremiyorlarmış. Kendim gitçekmişim. Niye demedim. Peki dedim. Rahmetli annanem derdi ki “sen bilirsin deyince kavga dövüş olmazmış”. Peki dedim, yazık benim tansiyonuma.

Gittim. Bi klasör içinde dosyalar.. Dosyalardan bir dosyaya bir sayfaya sıraya yazıldı oğlumun adı. Bu kadar. Nesini telefonda veremiyorsun be adam?!? Neyseee. Sabıııırrr..

Kapı önünde de meşin ceketli kirli sakallı elinde bir kağıt olan bi adam durdurdu beni. “pardon sizin çocuğun nesi vardı?”

çook kısaca özetledim.hayır yabancılarla da konuşmam aslında. boş bulundum. adamın da çocuğu var benzer bir derdi var zannettim işte. tam kapı önünde olunca.

“ha, bizim de özel eğitim merkezimiz var da, yardımcı olalım isterseniz”

Buyur burdan yak, bunun da mafyası çıkmış. Çocuk başı para aldıklarından müşteri kapabilmek için en güzel yere pusuya yatmış adam. Günde iki üç baş çocuk kapsa, 150-200 kağıdı var. temiz iş..

“Teşekkürler bizim de var” dedim çıktım.

Son durum bu. Randevudan sonra olup bitenleri yine yazarım. İçiniz şişmediyse o zamana kadar tabii.

(ayayay dip notu: özel eğitim merkezini aradım, raporu aldım,derse başlayalım bak dönemin yarısı geldi diye.. yok , ram raporu da lazımmış. Niye? iki ders ver işte arada.. rapor burda.. ram da iki hafta sonra verir ortasını ojelediğimin raporunu biter gider, niye bir ay sonra başlasın ders ki??? Başlat işte. Yoh.. Pekiii)

Allah anaların yardımcısı olsun.

Reklam

9 Yorum

Filed under disleksi, saçmasapanlıklar, saglik

9 responses to “Nerde galmıştıg? Pisleksi

 1. Allah kolaylık versin :(

  Beğen

 2. İçimiz şişti.Resmen bir bürokrasi savaşçısısın.Pes edip yarıda bırakan oluyordur kesin.

  Çok şükür bitti.

  Beğen

 3. gravyer

  ülkede ne düzgün ki bu olsun ? dün sgk ödemelerinin son günü idi, yani saat 17.00e kadar ödeme HAKKIM var , lakin sgk sistemi çökmüş, binlerce ve binlerceee kişiden ödeme alınamadı ; sabah en önce bankaya uğrayıp ödemeyi yapmak isteyince bana tam 360,00 TL faiz,ceza zıkkımı çıktı. ohhhh… mis gibi sabah sabah devletimin cukkaladıkları… ben de bir dava mı açsam diye araştırıyorum , derdim bu saatten sonra haksız alınan 360.00 nın ötesinde haksızlığa dur demek …ama araştırıyorum … :(

  Beğen

 4. belgin2007

  Hiiiçç şaşırmadım bu yolun yolcusu olduğumdan :(Yurt dışında yaşamadığım halde %75 rapor alıp onların zoru ile emekli edilmiş(4 yıl orada çalışmışığım diye) burada ise %40 almakta bile zorlanan bir garip kuşum ;) 10 gün sonra emekli hakkım doluyor,ama çok korkuyorum evrak,ıvır-zıvır toplamaktan veeee rapor almaktan… :(Allah cümlemizin yardımcısı olsun…Genede gözün aydın demek istiyorum sana İpek’çiğim..Yolun ucu görünmüş en azından..Darısı başıma..SEvgilerrr..

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s