Ben “bayan” degilim!

Son yıllarda türeyen pis bir terim bu “BAYAN” sıfatı. Herkes herkese “bayaan” diye hitap etmekte bir mahzur gormuyor. Bayan sıfatı gayrimuslumler icin kullanilir. Musluman kadinlara bayan diye hitap edilmez.
Bana seslenmek icin “bayan bakar misiniz?” diyenlere, ya da yanimda beni gostererek “bayanin aldigi peynirden..” diyenlere kotu kotu bakıyorum.
Bana Bayan demeyin. Kimseye de demeyin.
Eger adını bilmiyorsaniz “hanim” ya da “hanimefendi” diye hitap edin.
Hele baymak’tan bayan turetimi ile ilgili espiriye hic girmeyelim.
Ben baymıyorum, bayan değilim.
Reklam

1 Yorum

Filed under insan olmak, saçmasapanlıklar

One response to “Ben “bayan” degilim!

 1. alıntı:
  Bugün düşündüm de, kadınlar şu anki hallerine benzer olarak 50 bin yıldır aranızda. O yüzden artık “bayan”cılara da fiziksel olarak yaklaşmayacağım. Çok netim. “Ne zararı var?” diye sormaya devam edenlere son sözlerim aşağıdadır:

  10 MADDEDE “BAYAN”

  1. İki cinsiyet vardır: Kadın ve Erkek.

  2. Bayan yalnızca bir hitap şeklidir.Cinsiyet yerine kullanılamaz.

  3. Yolda bir kadınla konuşmanız gerektiğinde elbette,“kadın/karı/kız/hatun bakar mısınız?”demeyeceksiniz. “Erkek/adam/herif bakar mısınız?” diyor musunuz? Hayır. Demek ki konu hitap yerine geçen “bayan” değil; cinsiyet yerine kullanılan “bayan.” 4. Yalnızca hitapla kısıtlı durumlarda, “Hanımefendi ya da bayan” diyebilirsiniz. Ki bir kadın olarak şahsi önerim, “hanımefendi” diye hitap edilmesidir.

  5. Bir erkeğe, “erkek” denildiği durumlarda, kadına da “kadın” denilir. “Bayanlar kırılgandır ama erkekler dayanıklıdır,” “Erkekler tuvaleti sağda, bayanlar solda” denilemez.

  Bilgi formlarında cinsiyetinizi belirtmeniz gereken yerde genelde iki hane vardır. Bunlardan biri “bayan” diğeri “erkek” şeklinde görünüyorsa, o formu doldurmayın.

  6. Bayanlar reyonu/ bayan milletvekilleri/ bayanlar voleybol takımı/ bayanlar tuvaleti gibi birliktelikler yanlış, onları lütfen ayırın.

  7. Kız diye de bir cinsiyet de yoktur. Kadın/Erkek; tıp dilinde “Dişi/Erkek” olarak geçer. Bunların küçük boylarına kız/oğlan denir.

  8. Ayıp olan “kadın” demek değil; kadın kelimesinin çağrışımlarını “ayıp” bulup, bir cinsiyeti nazikleştirmeye ya da “bayanlaştırmaya” çalışmaktır. Bayan, kadın olmanın ayıp sanıldığı ve sayıldığı tutucu anlayışın kelimesidir.

  9. “Büyütecek ne var!” demeyin. Üniversitedeyken hocam Tuna Erdem, “bayan” sözcüğünü kullananların kâğıdını okumaz, doğrudan “F” verirdi. O yüzden ben büyüttüm. Siz de büyütün ki azalarak bitsin.

  10. Yine karıştırırsanız, şuradan aklınıza gelsin: Günün adı, “8 Mart Dünya Bayanlar Günü” değil; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü.”

  Işıl CİNMEN

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s