Telefon delisi değilim, tapmam da takmam da.

Bugün bir arkadaş 20:22’de aradı.

“20:15’te kızımın öğretmenini aradım, kızım ödevini evde unutmuş çok üzüldü, ben de konuşayım da yarın bir şey demesin dedim. Kadın öfkelendi, “yatıyordum böyle saçma bir şey için aranır mı?” diye bağırdı çağırdı :(((” dedi. Hasta mısın kardeş? Uyanmak istemiyorsan telefonun sesini kıs! Ya da gördün kim arıyor açma! Açıp da hamile kadına çemkirmenin neresi görgüye, öğretmen kültürüne sığar???

%&/+%+%/(

Bu yazıyı bir süre önce yazdım ancak artık yayına vereyim diyorum…

Telefonla mesafeli bir ilişkim var. Çok mesafeli. Aradım mı lafı uzatmam mesela. Ne derdim varsa söyler kaparım. “felanca nasıl, falanca nasıl” diye uzun uzun hal hatır sormam. bunu gereksiz buluyorum, nasıl olduğunu merak ettiğim insanları bizzat arıyorum, selamım varsa kendim veriyorum. O nasıl bu nasıl diye sormalar, telefonun nadir olduğu zamanlarda iyiydi. Haberi bir kişiden hızla almayı sağlıyordu. Şimdi herkesin bi sürü telefonu var, ulaşamamak imkansız.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Eve geldim, çocuklar parkta yorulmuş, temizledim yatirdim.

Yemegi firina attim, firsat bulmusken azicik bakim yapayim dedim, kagit maske yaptim, uzandim elimde tablet,,, Eşim geldi.

Daha eşikte telefonu çaldı. Annem.

Bu tel delisi gili hemen açtı.
“Anne meraba. Simdi geldim. Cocuklar uyuyor. Bu gece bize uyku yok. Ipek de bilgisayarda oyun oynuyor. Naparsin…”
Ayip yani. Fit fit fitledi. Bilsem ben de uyurdum. Makarna yerdi.
Hayet bişey. İşin yoksa anneme dert anlat, taşı kuyudan çıkar.
Ben kendi kayınvalideme bisey anlatıyor muyum? Hem de yalan yanliş şeyler….

Benim dışımda sülalede tanıdığım herkes telefon delisi. O telefon çalar çalmaz açılacak.. İki elin kandaymış? Olsun AÇ!

Eee, o telefonda bir ekran var, ekranda kim aramış görebilirsin; daha çalarken özel melodi atamışsındır, kimin aradığını öbür odadan bilirsin hatta..  baktın olmadı, cevapsız çağrılar vardır, o listeden bulabilirsin geri ararsın bir zahmet.

Yok. Anında açılacak.. Telefonla helaya gidiyor bunlar be! Kim arayacak ki bu kadar önemli? Arayan bi daha arasın arkadaş, belli ki müsait değiliz açamıyoruz. Sen bir daha ara. Ya da bekle, ben bir ara “dönerim” sana.

O telefon çalmaya görsün…. oooof, ralli var evin içinde…

Her an zombi gibi telefon peşindeler..

Ha kendileri bu kadar telefonsallar ya, bende de hiç  yok ya o delilik..şaşım şaşım şaşıyorlar. Çok kızıyorlar, “aradım açmadın” küskünlükleri yapılıyor.

Sofradaysam, telefona kalkmam. Dinleniyorsam, sessize alırım.

Meşgulsem, açmam. AÇ-MAM!

Sekizyüzbin kere çaldırmayın lan benim telefonumu!

Maksimum dört kere çaldırırsın, karşı taraf o sürede açar zaten müsaitse. Açmıyorsa, anırtmazsın telefonu…

Daha ileri deliler, başkasının çalan telefonuna da atlıyorlar.

“İpeeek, telefonun çalıyor”

“Hm, çalsın, işim var, sonra ararım ben”

“dur ben bakarım”

Bakma lan! bakma.. ne bakıyosun???

bakılacak olsa ben sahibi olarak bakar, gerekli Aloyu derim.. Zaten ya pazarlamacı arar ya banka arar. Kim arayacak beni???

 -*-*-*-*-*-*-*-*-*

Ay daha fenası geldi şimdi aklıma….

Ben var ya, başkasının telefonuna da bakmam. Çok sinir olur herkes buna.

Kardeşimin telefonu çalsın, annem arıyor olsun, bakmam. Götürürüm telefonu avucumda çalar halde, veririm sahibine.

“E, niye açmadın?”

“Niye açayım hemşire?? Bana diyeceği bir şeyi olsa beni arardı, seni aramış ben NİYE açayım?!?”

 -*-*-*-*-*-*-*-*-*

 

WhatsApp çıktı beri, ben çok mutluyum. Ne diyceksem kime diyceksem yazıp yolluyorum. Eline varıp varmadığını, okuyup okumadığını gördüğüm gibi, karşı taraf da ne zaman müsaitse o zaman cevap yazıyor, muhavere ilerliyor. Sen sağ ben selamet!

<3

20140108_100240

Reklam

7 Yorum

Filed under kültür, severim paylasirim, şikayetlerim

7 responses to “Telefon delisi değilim, tapmam da takmam da.

 1. http://www.huffingtonpost.com/janell-burley-hofmann/iphone-contract-from-your-mom_b_2372493.html
  Oğluna bir telefon alan annenin kontratı :))
  Dear Gregory

  Merry Christmas! You are now the proud owner of an iPhone. Hot Damn! You are a good and responsible 13-year-old boy and you deserve this gift. But with the acceptance of this present comes rules and regulations. Please read through the following contract. I hope that you understand it is my job to raise you into a well rounded, healthy young man that can function in the world and coexist with technology, not be ruled by it. Failure to comply with the following list will result in termination of your iPhone ownership.

  I love you madly and look forward to sharing several million text messages with you in the days to come.

  1. It is my phone. I bought it. I pay for it. I am loaning it to you. Aren’t I the greatest?

  2. I will always know the password.

  3. If it rings, answer it. It is a phone. Say hello, use your manners. Do not ever ignore a phone call if the screen reads “Mom” or “Dad.” Not ever.

  4. Hand the phone to one of your parents promptly at 7:30 p.m. every school night and every weekend night at 9:00 p.m. It will be shut off for the night and turned on again at 7:30 a.m. If you would not make a call to someone’s land line, wherein their parents may answer first, then do not call or text. Listen to those instincts and respect other families like we would like to be respected.

  5. It does not go to school with you. Have a conversation with the people you text in person. It’s a life skill. *Half days, field trips and after school activities will require special consideration.

  6. If it falls into the toilet, smashes on the ground, or vanishes into thin air, you are responsible for the replacement costs or repairs. Mow a lawn, babysit, stash some birthday money. It will happen, you should be prepared.

  7. Do not use this technology to lie, fool, or deceive another human being. Do not involve yourself in conversations that are hurtful to others. Be a good friend first or stay the hell out of the crossfire.

  8. Do not text, email, or say anything through this device you would not say in person.

  9. Do not text, email, or say anything to someone that you would not say out loud with their parents in the room. Censor yourself.

  10. No porn. Search the web for information you would openly share with me. If you have a question about anything, ask a person — preferably me or your father.

  11. Turn it off, silence it, put it away in public. Especially in a restaurant, at the movies, or while speaking with another human being. You are not a rude person; do not allow the iPhone to change that.

  12. Do not send or receive pictures of your private parts or anyone else’s private parts. Don’t laugh. Someday you will be tempted to do this despite your high intelligence. It is risky and could ruin your teenage/college/adult life. It is always a bad idea. Cyberspace is vast and more powerful than you. And it is hard to make anything of this magnitude disappear — including a bad reputation.

  13. Don’t take a zillion pictures and videos. There is no need to document everything. Live your experiences. They will be stored in your memory for eternity.

  14. Leave your phone home sometimes and feel safe and secure in that decision. It is not alive or an extension of you. Learn to live without it. Be bigger and more powerful than FOMO (fear of missing out).

  15. Download music that is new or classic or different than the millions of your peers that listen to the same exact stuff. Your generation has access to music like never before in history. Take advantage of that gift. Expand your horizons.

  16. Play a game with words or puzzles or brain teasers every now and then.

  17. Keep your eyes up. See the world happening around you. Stare out a window. Listen to the birds. Take a walk. Talk to a stranger. Wonder without googling.

  18. You will mess up. I will take away your phone. We will sit down and talk about it. We will start over again. You and I, we are always learning. I am on your team. We are in this together.

  It is my hope that you can agree to these terms. Most of the lessons listed here do not just apply to the iPhone, but to life. You are growing up in a fast and ever changing world. It is exciting and enticing. Keep it simple every chance you get. Trust your powerful mind and giant heart above any machine. I love you. I hope you enjoy your awesome new iPhone.

  xoxoxo,
  Mom

  Beğen

 2. (tercümesi)
  ÇOCUKLAR İÇİN CEP TELEFONu KURALLARI
  Sevgili Gregory

  Mutlu Noeller! Artıık, iPhone sahipleri arasına katıldın. Vay Anasını! Sen aslan gibi, sorumluluk sahibi 13 yaşında bir delikanlısın ve bunu hakediyorsun. Ancak, bu hediyeyi kabul etmen, yanında bazı kural ve yükümlükleri de kabul etmen anlamına geliyor.
  Lütfen aşağıdaki sözleşmeyi dikkatle oku. Umarım seni iyi yetişmiş, sağlıklı, teknolojinin kulu değil hakimi olan bir adam olarak yetiştirmenin benim vazifem olduğunu anlıyorsundur. Aşağıdaki kurallara uymamak iPhone’unun elinden alınması ile sonuçlanacaktır.

  Seni deli gibi seviyorum ve bundan sonra da her gün milyor tane sms gönderip alacağımız günleri iple çekiyorum.

  1. Bu benim telefonum. Bana ait. Parasını ben verdim, sana kullandırıyorum. Var mı benden iyisi??

  2. Şifreni her zaman bana söyleyeceksin.

  3. Çalarsa, aç. Bu bir telefon. Alo de, görgülü ol. Ekranda “Annem” ya da “Babam” yazıyorsa o telefon meşgule düşürülmeycek. Asla.

  4. Hafta içi 7:30 , hafta sonu 9:00 dedi mi telefonu birimize teslim et. Geceleri kapalı duracak ve sabah 7:30’da tekrar açılacak. Gecenin bir saati, birini sabit hattan arayıp da önce anası babası ile konuşamıyorsan, cepten de arayamazsın mesaj da atamazsın. İçgüdülerini dinle, başkalarının ailelerine bizim ailemize gösterilmesini istediğimiz saygıyı göster.

  5. Bu telefon seninle okula gidemez. Sms göndereceğine insanlarla konuş. Sohbet et. Sosyal ol, bu bir yaşam becerisidir. Yarım günler, okul gezileri ve okul sonrası aktiviteler durumlarında bu madde tekrar düzenlenebilir.

  6. Eğer helaya düşerse, yere düşer de kırılırsa, ya da yokoluverirse, tamiri ya da yenilenmesi için gereken masrafları ödeyecek olan kişi sensin. Çim mi biçersin, bebek mi bakarsın, bayram harçlıklarından mı verirsin bilmem. Eninde sonunda bu başına gelecek, şimdiden hazırlıklı ol.

  7. Bu teknolojiyi başka birine yalan söylemek, kandırmak ya da aldatmak için kullanma. Başka birine zarar verebilecek bir görüşme yapma. Öncelikle iyi bir arkadaş ol ve kesinlikle arada kalan olma.

  8. Bu telefondan hiç kimseye yüzüne söyleyemeyeceğin bir şeyi sms, mail ya da sözlü olarak gönderme.

  9. Bu telefondan, annesinin babasının yanında yüksek sesle söyleyemeyeceğin bir şeyi birine sms’le, maille gönderme ya da söyleme. Dilini tut.

  10. Porno yasak. Benimle paylaşabileceğin şeylerin internet taramasını yapabilirsin. Eğer bir sorun varsa, gel bize sor.

  11. İnsan içine çıktığında bunu ya kapa ya sessize al ve ortadan kaldır. Hele hele bir restoranda, sinemada ya da bir insanla konuşurken. Sen kaba bir insan değilsin; telefonun bunu değiştirmesine izin verme.

  12. Ne kendinin ne başkasının özel yerlerinin fotoğraflarını birine gönderme. Gülecek bir şey yok, günün birinde sendeki bu zekaya rağmen bunu çok yapasın gelebilir. Bu çok riskli bir şey ve gençlik/okul/erişkin hayatını yakabilir. Her zaman kötü bir fikirdir. Siber alem dev gibi ve senden daha güçlü. Ve bu büyüklükte bir şeyi yok etmeye de imkan yoktur, kötü ün de buna dahil.

  13. Milyor tane resim-video çekme. Belgeselci değilsin. Deneyimi o anda yaşa. Hafızanda sonsuza dek kalacak o görüntüler zaten.

  14. Arada bir telefonu evde bırak ve bunu yaptığında kendini güvende hisset. Canı yok ve senin de bir uzantın değil o. Onsuz da yaşamayı öğrenmelisin. KNKK’dan daha güçlüsün ve onu yenersin sen. (Kimbilir Neler Kaçırıyorum Korkusu).

  15. Download music that is new or classic or different than the millions of your peers that listen to the same exact stuff. Your generation has access to music like never before in history. Take advantage of that gift. Expand your horizons.

  16. Play a game with words or puzzles or brain teasers every now and then.

  17. Keep your eyes up. See the world happening around you. Stare out a window. Listen to the birds. Take a walk. Talk to a stranger. Wonder without googling.

  18. You will mess up. I will take away your phone. We will sit down and talk about it. We will start over again. You and I, we are always learning. I am on your team. We are in this together.

  It is my hope that you can agree to these terms. Most of the lessons listed here do not just apply to the iPhone, but to life. You are growing up in a fast and ever changing world. It is exciting and enticing. Keep it simple every chance you get. Trust your powerful mind and giant heart above any machine. I love you. I hope you enjoy your awesome new iPhone.

  Öptüm,
  Annen

  Beğen

 3. süper olmuş.. olay budur , olması gereken de budur.. ben mi ? ben o tuvalete bile elinde telefonla gidenlerdenim. telefon beklediğimden değil facebook, twitter, oyun vs. oynamak için.evde mumkun mertebe kullanmamaya çalışıyorum çunku…

  Beğen

 4. Ben de telefon delisi değilim aslında telefonla konuşmayı hiç sevmeyenlerdenim. (İşyerinde ne kadar çok konuşuyorsam demek) Evde dışarda sevmiyorum telefonda uzuunnn saatler geçirmeyi, annem arıyor misal hemen noldu? diyorum, bişi yok deyince havadan sudan, çocuklardan, babamdan konuşuyoruz araya iki dedikodu sıkıştırıyoruz. O kadar yani. Arkadaşlarımla da öyle uzun uzun konuşamam ama yazarım isteyen alır :))

  Beğen

 5. Paylaşımınız için teşekkürler, kaliteli paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz. Kolay gelsin!

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s