KEY ödemeleri hakkında.. Hisse senedi mi alacagiz Nakit mi yatacak??

oncelikle hemen not yazayim: kesinlikle bu islerden anlayan biri degilim, tamamen sade vatandas olarak, anladigim kadariyla yaziyorum.
86’da cikan key odemeleri ile ilgili kanuna dair link su: http://www.keyodemeleri.com/iptal/kanun.php
87-95 yillari arasinda ssk’li ve memur olarak calismis olan kisilerin maaslarindan kesilen bir rakamdan bahsediyoruz KEY derken. Konut Edindirme Yardimi’nin kisaltmasi. bir tur kooperatif. minik minik rakamlar kesiliyor maasinizdan, ileride elinize toplu para geciyor. gunumuzdeki ozel sigorta sistemi gibi. BES. Bireysel Emeklilik Sistemi.

her ne ise, bu KEY isi bir sure sonra su koyverdi herhalde. Durduruldu. O zamanlar maasindan kesinti yapilmis olanlara gecen sene bir odeme yaptilar.
Bu sene de tekrar bir odeme isi gundeme geldi. Bu sefer isteyene EGYO (Emlak Konut Gayrimenkul Yatirim Ortakligi) hisse senedi isteyene de bunun karsiligi nakit para verecekler.
http://www.keyodemeleri.com adresine giriyorsunuz. iki seceneginiz var:
Guncel liste ve İptal listesi. Siz guncel listeyi secip TC kimlik numarasi girerek sorgulama yapiyorsunuz.
sonuc sayfasi cikiyor..
A B C D E F G H I J
TC KİMLİK NO ADI SOYADI ANA PARA (TL) NEMA (TL) NETAKTİF (TL) FARK (TL) TEMETTÜ (TL) TOPLAM (TL) ÖDENEN (TL) KALAN BAKİYE(TL) HİSSE SENEDİ (TL) HİSSE
(ADET)
 00000 Vatandaş  0,05  1,58  7,38  0,12  7,5  7,5 1,63 164
A ANA PARA 01.01.1987 – 31.12.1995 Yılları arasında KEY haksahipleri adına yatırılan para
B NEMA 01.01.1987 – 29.12.1999 TARİHLERİ ARASINDA anaparaya T.Emlak Bankasınca 6 aylık mevduat için belirlenen faiz oranı bileşik usulde uygulanarak bulunan bedel
C KEY HAK SAHİPLERİNİN EGYO’NUN
NET AKTİF DEĞERİ İÇİNDEKİ PAYI (YTL)
KEY Hak sahipleri payının EGYO’ya devredildiği tarihten 29.02.2008 tarihine kadar ulaştığı tutar
D FARK 5939 Sayılı Kanun 5 Maddesine istinaden, İlk listede yayınlandığı halde hatalı bildirimler nedeniyle yardım tutarını alamayanlara ödenen fark.
E TEMETTÜ TUTARI 2000 – 2001 yılları arasında EGYO tarafından dağıtılan temettüden KEY hak Sahiplerine tekabül eden pay
F TOPLAM ÖDEME TUTARI KEY Hak sahiplerinin Anapara ,Nema ,Key Hak Sahiplerinin Net Aktif Değer içindeki payı ve Temettü tutarından oluşan toplam alacağı bedel
G ÖDENEN Key Hak sahibi tarafından tahsil edilen tutar.
H KALAN BAKİYE Resmi Gazete İlan edilip, Key Haksahibi adına tahakkuk ettirilen key alcağının, Key haksahibi tarafından tahsil edildildikten sonra kalan tutar veya tahsil edilmeyen tutar.
I NOMİNAL HİSSE TUTARI KEY Hak Sahiplerinin talep etmeleri halinde EGYO dan alacaklı oldukları tutara tekabül eden hisse senedi tutarı. Hisse senedi talep edilmesi halinde ayrıca temettü tutarı nakden ödenecektir.
J HİSSE ADEDİ KEY Hak Sahiplerinin talep etmeleri halinde EGYO dan alacaklı oldukları tutara tekabül eden şirket hisse senedi adedi
 
 
9 Mart 2010 Tarih ve 27516 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 5953 Sayılı Kanunun 5 Maddesi ile22/05/2007 tarihli ve 5664 sayılı Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 1 – ( 1 ) Bu Kanun uyarınca hak sahiplerine hisse senedi olarak ödeme yapılması işlemi, bu maddenin yürürlüğü girdiği tarihten ( 09 Mart 2010 ) itibaren bir ay içerisinde hisse senedi talep eden hak sahiplerine verilecek hisse senedi hariç durdurulur ve bu tarihten sonra (09 Nisan 2010) hak sahiplerine nakit olarak ödeme yapılır.

Goruldugu uzere 5 kurusum varmis, aradan gecen yillarda 7,5 liraya ulasmis.150 kati..Masallah. Allah bin bereket versin. Eh, guzel. keske 5 liram olsaymis.. 50 lira.. ooh.çık çııık.
simdi kafamda dolanan sey hisse senedi kismi. 9 Nisana kadar bir ziraat bankasi subesine gidersem hisse senedi+temettü alacagim.. yoksa hesabima yatacak o rakam.
simdi gidip basvursam, 164 adet hisse ve temettusunu vereceklerse….
IMKB sitesinden (http://www.imkb.gov.tr/Home.aspx) aldigim bilgiye gore 1 adet EGYO hissesi 0,44 lira.
su anda 164 hisse birim fiyati olan 0,44 lira ile carpilinca: 72 lira yapiyor.
yok TL gecerliyse 1,63 TL para yatacak hesabima.. E yazik aradaki farka.. bilmiyorum.
umarim adet gecerlidir. ziraat bankasinda calisan birini bulup sormam lazim.
**** unutmayin, hayatta olsun,rahmetli olsun tum tanidiklarinizin TC kimlik numarasini sorgulayin. Yakinlarinizdan o tarihte calismis olanlarin birikmis parasi var ve sayenizde gidip alabilecekler :)))
Reklam

1 Yorum

Filed under araştırdım

One response to “KEY ödemeleri hakkında.. Hisse senedi mi alacagiz Nakit mi yatacak??

  1. Ipek

    TL gecerliymis… :(olsun. para veren altin bulsunn

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s